Fogamzásgátlás

Fogamzásgátlás
A fogamzásgátlási tanácsadással és receptírással kapcsolatos vizsgálatok célja, hogy segítséget nyújtsanak a terhesség megelőzésében és a családtervezésben.

A tanácsadás során részletesen tájékoztatjuk a pácienseket a fogamzásgátlási lehetőségekről, beleértve a hormonális fogamzásgátlókat, barrier módszereket és egyéb alternatívákat. Az egyéni egészségi állapotot és preferenciákat figyelembe véve segítséget nyújtunk a legmegfelelőbb módszer kiválasztásában.

A megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztása rendkívül fontos lépés ahhoz, hogy csökkentsük a nem kívánt terhességek kockázatát. A kiválasztást megelőző vizsgálatok célja, hogy azonosítsuk az egyéni egészségi kockázatokat és szükségleteket. A nőgyógyász szakorvos felméri a páciens reproduktív egészségét, amely fontos információ nyújt a megfelelő fogamzásgátló módszer megtalálásához. Mindemellett a vizsgálatok segítenek kizárni olyan nőgyógyászati problémákat is, amelyek befolyásolhatják a fogamzásgátló hatékonyságát vagy a páciens egészségét.

A konzultáció során a következő lehetőségeket vesszük számba: 

Fogamzásgátló tabletta
Hormonális fogamzásgátlási módszer. Az orvosi felírásra kapható tabletták szintetikus hormonokat tartalmaznak, általában ösztrogén és progeszteront szerű, vagy csak progeszteron szerű hatóanyagot, amelyek befolyásolják a peteérést, a petefészek működését és a méhnyálkahártya állapotát, megakadályozva ezzel a megtermékenyítést és a terhességet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a fogamzásgátló tabletta nem véd a szexuális úton terjedő betegségektől, így alkalmazása esetén ajánlott más védekezési módszer használata is. Fontos kiemelni, hogy a fogamzásgátló tabletta csak orvosi felügyelet mellett alkalmazható és a rendszeres, időszakos egészségügyi ellenőrzések szintén elengedhetetlenek a nem kívánt mellékhatások és problémák időben történő felismerése érdekében.
Hormonmentes fogamzásgátlás
A hormonmentes fogamzásgátlás olyan módszerek összessége, amelyek nem tartalmaznak hormonokat, ugyanakkor szabályozzák a fogantatást. Ezen módszerek közé tartoznak például a spermicid tartalmú kúpok, óvszerek. A hormonmentes fogamzásgátló módszerek előnyei közé sorolható a mellékhatások minimalizálása és a hormonoktól való függés, illetve ezzel kapcsolatos félelem csökkentése, hátrányuk azonban, hogy kisebb hatékonysággal bírnak a nem kívánt terhesség megelőzésében, mint a hormontartalmú alternatívák.
Fogamzásgátló hüvelygyűrű
A fogamzásgátló hüvelygyűrű egy kör alakú, rugalmas eszköz, mely hormonokat tartalmaz (általában ösztrogén és progeszteron szerű hatóanyagot). A vékony, rugalmas gyűrű felhelyezését követően a hormonok lassan felszabadulnak a gyűrűből a hüvelyfalra, és innen eljutnak a véráramba, hogy megakadályozzák az ovulációt, és/vagy megváltoztassák a méhnyak nyákának tulajdonságait. Mindez segít a spermiumok áthaladásának megakadályozásában, így a terhesség megelőzésében.
Fogamzásgátló tapasz
A fogamzásgátló tapasz a bőr felületére kerül felhelyezésre. A tapasz hetente cserélendő, és hormonokat tartalmaz, amelyek gátolják a terhességet. Előnyei közé tartozik a könnyű használat, a magas hatékonyság és a feledékenységből fakadó teherbeesés esélyének minimalizálása. Ezenkívül a tapaszok segíthetnek csökkenteni a menstruációs fájdalmat és megoldást jelenthetnek a rendszertelen ciklusra. Ugyanakkor fontos figyelembe venni, hogy a tapasz nem védi az STD (szexuális úton terjedő fertőzések) ellen, és bizonyos egészségügyi állapotok vagy gyógyszerek befolyásolhatják a hatékonyságát.
Méhen belüli fogamzásgátló
A méhen belüli fogamzásgátlók – ismertebb nevükön fogamzásgátló hurok, vagy spirál – többféle formában léteznek (manapság leggyakrabban kisméretű T betű alakú anyagok), és hormontartalmú vagy nem hormontartalmú változatokban is megtalálhatóak. Az eszköz felhelyezése rövid, pár perces orvosi beavatkozást igényel, melynek során egy speciális eszközt helyezünk el a méh üregében. Az eszközök hatékonysága hosszú távon biztosított, és könnyen visszafordítható, amennyiben a páciens később gyermekvállalásra készül. Ezek a kis műanyag vagy réz eszközök a méhüregbe helyezve megakadályozzák a spermiumok és petesejtek találkozását, illetve megnehezítik a megtermékenyített petesejtek beágyazódását a méhfalba. Az IUD-k, IUS-ék hosszútávú védelmet nyújtanak és egyszeri elhelyezés után évekig hatékonyak lehetnek típustól függően.
Sürgősségi fogamzásgátló tabletták
Az esemény utáni, avagy sürgősségi fogamzásgátló tabletták célja, hogy megakadályozzák a petesejt megtermékenyülését, illetve beágyazódását a méhfalba. A tabletta szexuális érintkezést követő 72 órán belül történő beszedése segít a nem kívánt terhesség megelőzésében. Fontos azonban tudni, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók nem helyettesítik a hosszú távú fogamzásgátlási módszereket és nem rendszeres használatra szolgálnak.

Vizsgálatok

E

Fogamzásgátló tabletta

E

Hormonmentes fogamzásgátlás

E

Fogamzásgátló hüvelygűrű

E

Fogamzásgátló tapasz

E

Méhen belüli fogamzásgátló

E

Sürgősségi fogamzásgátló tabletta

Kapcsolódó vizsgálatok

Nőgyógyászati szakrendelés

Nőgyógyászati szakrendelés

Komplex nőgyógyászati szűrővizsgálat, laborvizsgálatok, kiterjesztett méhnyakrák szűrés, stb.

Nőgyógyászati beavatkozások

Nőgyógyászati beavatkozások

LEEP műtét, műtéti kivizsgálás és műtéti terv felállítása, méhtükrözés

Vizsgálati árak

Fogamzásgátlási tanácsadás és receptírás

20.000 Ft