Meddőségi kivizsgálás, IVF – lombikprogram előtti vizsgálatok

IVF és meddőségi vizsgálatok
A női termékenység vizsgálata egy bonyolult és összetett feladat. A meddőségi vizsgálatok elvégzése általában abban az esetben javasolt, ha legalább egy év rendszeres házasélet mellett sem történik teherbeesés. Mivel a kor szintén befolyásoló tényező lehet a termékenységet tekintve, ezért 35 év felett már hat hónap fogamzásgátlás nélküli aktív házasélet után érdemes a vizsgálatokat kezdeményezni. A női meddőségi vizsgálatok célja, hogy feltárjuk a sikertelen teherbeesés okait, az esetleges ismétlődő vetélések hátterét, illetve amennyiben szükséges, előkészítsük az asszisztált reprodukciós eljárást, köznyelvben lombikot, illetve az IVF (invitro fertilizáció) beavatkozást. Természetesen emellett a férfiak vizsgálatait is elindítjuk. A kivizsgálás fontos lépés afféle, hogy az esetlegesen felmerülő problémát megfelelő eszközökkel kezelhessük, így a párnak valós esélyeket biztosítsunk a sikeres gyermekvállalásra.

A meddőségnek számos különböző oka lehet. A problémák között említhetjük a hormonális okokat, így például az ovulációs eltéréseket, a PCOS, avagy policisztás ovárium szindrómát (a petefészekben jelentkező apró cisztákat), vagy a korai menopauzát. A probléma természetesen lehet akár szervi eredetű is, pl. a hüvely, a méh, vagy a petefészek veleszületett rendellenességei, megbetegedései, melyek általában műtéti úton kezelhetőek. Ez utóbbi kategóriába sorolható a petevezetékek károsodása is – melyet elsősorban gyulladásos eredetű betegségek okozhatnak – a méhüreg jóindulatú polipjai, miómái, a kismedencei összenövések, vagy az endometriózis.

A női meddőségi vizsgálat a következőket foglalja magában:

  • Kórelőzmények megbeszélése, különösen az ovulációs és menstruációs problémákat tekintve
  • Komplett nőgyógyászati vizsgálat
  • 2 és 3 dimenziós kismedencei ultrahang vizsgálat
  • Szükség esetén méhtükrözés – minimál invazív eljárások a hüvely, a nyakcsatorna, a méhüreg és a petevezeték egyes eltéréseinek feltérképezésére
  • Hüvelyi kenetek vétele bakteriális eltérések felderítésére
  • Vérvizsgálatok elrendelése (hormon és termékenységi mutató vizsgálat)
  • Emlő ultrahang vizsgálat
IVF előtti kivizsgálás
Az IVF az egyik leghatékonyabb reprodukciót elősegítő technológia. Ez a komplex módszer nem csak a meddőségi problémákra nyújthat megoldást, de bizonyos esetekben a genetikai betegségek átörökítésének megakadályozásában is eredményes lehet. Az eljárás az érett petesejtek leszívásával kezdődik, majd ezt követi laboratóriumi körülmények között a spermiummal történő megtermékenyítés. Az így keletkező embriók végül a méhbe kerülnek beültetésre. A beavatkozást természetesen számos nélkülözhetetlen vizsgálat előzi meg, annak érdekében, hogy biztosítsuk a lombik program sikerességet, és feltárjuk azokat a problémákat, amelyek akadályozhatják az IVF eredményes megvalósítását.

A tesztek egy általános nőgyógyászati vizsgálattal kezdődnek, melynek része a méhnyakrákszűrés, a hüvelyi ultrahang, és a kolposzkópia egyaránt. Ezt követi a vérvizsgálat, melynek célja a termékenységet befolyásoló értékek ellenőrzése. Ez utóbbiak a lombik program sikerességét is nagyban meghatározhatják. Az előkészítő teszteknek fontos részét képezi a nemi úton terjedő fertőző betegségek kiszűrése, továbbá a méh speciális 3-dimenziós méhüreg feltérképezésére is sor kerül, mely a méh alaki eltéréseiről ad képet. Ezekmellett egyénenként egyéb vizsgálatok is javasolhatók.

Krónikus endometritis mintavétel
A krónikus endometritis a méhnyálkahártya tünetmentes gyulladása. Az eltérés csak a 2020-as évektől került az orvosi tudomány elé, addig ismeretlen tényező volt a sikertelen lombikok esetén. A krónikus endometritis felderítésére végzett mintavétel már egy sikertelen lombikot követően ajánlott, illetve ha a lombik a petezetők lezártsága miatt történik már a lombik előtt érdemes mintát venni. Amennyiben a krónikus endometritis fenáll, úgy a sikeres lombik esélye jelentősen csökken. Kezelést követően a következő lombikok a legtöbb esetben sikerrel járnak és létrejön az egészséges terhesség és megszülethet várt gyermek.

Fontos azonban minél hamarabb szakorvosi segítséget kérni és megbizonyosodni a diagnózisról, ugyanis minél tovább áll fenn az állapot kezeletlenül, annál nagyobb az esélye a meddőség kialakulásának.

A diagnózishoz szükséges krónikus endometritis méhnyálkahártya mintavétel. Debreceni magánrendelőnkben ambuláns méhtükrözés, avagy hiszteroszkópia segítségével vesszük le a mintát célzottan egy miniatűr biopsziás fogó(3mm) segítségével. A beavatkozás a régi vákum elven dolgozó műanyag eszközökkel szemben ambuláns méhtükrözéssel fájdalommentes, míg a régi módszerekkel a fájdalomértéket a páciensek 10-ből átlagosan 8-asra értékelték, mely komoly megrázkódtatás a hölgyek számára. A méhtükrözés során vett minta, biztosabb eredményt ad, mint az egyéb módszerek, ugyanis mivel a méhtükrözés során a méh üregében pontosan látjuk, hogy honnan érdemes mintát vennünk nincs tévedési lehetőség.

Endometriózis diagnosztika és kezelés
A betegség, amivel jelenleg Magyarországon átlagosan 4 év és számtalan vizsgálat telik el a pontos diagnózisig.

Az endometriózis egy krónikus nőgyógyászati állapot, mely során a méhnyálkahártya méh üregén kívül is megtelepedik, így például a petefészkekben, a petevezetékekben, hashártyán vagy más kismedencei területeken is megjelenik. Kritikus esetben, előrehaladva a betegség betör egyéb szervekbe, mint a húgyhólyag, belek, húgyvezeték, mely sokszor elviselhetetlen panaszokhoz vezet. Ezek a szövetek idegen helyen való jelenléte gyulladást, hegesedést okozhat a környező szervek körül. A hegesedés és a gyulladás befolyásolhatja a petevezetékek funkcióját, blokkolhatja azokat, vagy megakadályozhatja a petesejt és a hímivarsejt találkozását. Mindemellett az endometriózis szövetek károsíthatják a petefészkek normális működését és a petesejt érését is. Mindez összességében amellett, hogy megnehezítheti a fogantatást és nagyon súlyos fájdalmakhoz vezet. A diagnózis általában nőgyógyászati vizsgálattal, ultrahang diagnosztikával, szükség esetén MR segítségével történik. Sok esetben a vizsgálatok eredménytelenek és a panaszok miatt laparoszkópos beavatkozás történik, ahol azonosíthatóvá válik a betegség.

Az endometriózis kezelése több irányban haladhat: gyógyszeres terápia, sebészeti beavatkozás vagy mindkettő kombinációja. Hormonterápia segíthet a tünetek enyhítésében és a szövetek növekedésének gátlásában. A műtéti megközelítés során az érintett területeket kompletten eltávolítjuk, ezáltal javítva a betegség tüneteit és a termékenységet. Az endometriózis kezelése személyre szabott, az egyedi tünetek és a betegség súlyossága alapján alakul. Fontos az orvossal való rendszeres konzultáció és az előírt kezelés betartása a hosszú távú eredményesség érdekében.

Méhrüktözés

Az orvostudomány régóta kutatja a női kismedence szervi eltéréseit, működésbeli problémáit. A méhen belüli eltérések azoban a közelmúltig elhanyagolt területét képezték a nőgyógyászati érdeklődésnek, pedig a „föld, ami a magot befogadja” talán a legfontosabb terület az élet körforgásának fenntartásában. A méh üregének elváltozásai a nők életében születéstől fogva okozhatnak problémákat a tüneteket okozó megbetegedésektől kezdve, az utódnemzés gátlásán át, a daganatos megbetegedésekig. Ezen problémák feltárására került kifejlesztésre a méhtükrözés vagy más néven hiszteroszkópia, ami a legmodernebb minimál invazív eljárások közé sorolt beavatkozás, melynek legújabb változatával a hüvely, a nyakcsatorna, a méhüreg és a petevezeték egyes eltérései vizsgálhatók, ezzel egy időben gyógyíthatók fájdalom és káros hatások nélkül (pl. altatószerek, röntgensugárzás).

A beavatkozás alkalmas:

  • Meddőséggel küzdő hölgyek számára
  • Sikertelen lombik, IVF esetén
  • Szövettani mintavételre
  • Polypok, miómák eltávolítására
  • Vérzészavarok gyógyítására
  • Méhsövény korrekciójára
  • Asherman syndroma gyógyítására
  • Méhen belüli eszközök eltávolítására
  • Egyéb indikációkat lásd: www.mehtukrozes.hu

A beavatkozásokat magánrendelésünkön végezzük exkluzív környezetben, kellemes, megnyugtató körülmények között évtizedes tapasztalat birtokában, mely során több ezer méhtükrözéses beavatkozást végeztünk. A beavatkozás kényelmetlensége egy általános nőgyógyászati szűrővizsgálathoz hasonlítható, előkészületet nem igényel az ön részéről. Az esetek döntő többségében érzéstelenítés nem szükséges, ezzel kapcsolatosan természetesen a páciens kérését, az egyéni különbségeket is figyelembe vesszük. Amennyiben a beavatkozás során olyan elváltozást észlelünk, mely más típusú eljárást igényel, segítjük pácienseinket a megfelelő kezelések mihamarabbi elindításában.

További információk: https://www.mehtukrozes.hu/

Vizsgálatok

E

IVF előtti kivizsgálás

E

Krónikus endometritis mintavétel

E

Endometriózis diagnosztika és kezelés

E

Méhrüktözés

Kapcsolódó vizsgálatok

Nőgyógyászati szakrendelés

Nőgyógyászati szakrendelés

Komplex nőgyógyászati szűrővizsgálat, laborvizsgálatok, kiterjesztett méhnyakrák szűrés, stb.

Nőgyógyászati beavatkozások

Nőgyógyászati beavatkozások

LEEP műtét, műtéti kivizsgálás és műtéti terv felállítása, méhtükrözés

Vizsgálati árak

Szakorvosi meddőségi kivizsgálás

Kezelési terv felállítása nőgyógyászati szakorvosi szűrővizsgálat, kolposzkópia, teljes kismedence ultrahang és 3D ultrahang a méhüregről

35.000 Ft

Lombik – IVF program előtti szakorvosi vizsgálat

Meddőségi kivizsgálás – kezelési terv felállítása nőgyógyászati szakorvosi szűrővizsgálat, méhnyakrák szűrés, kolposzkópia, teljes kismedence ultrahang és 3D ultrahang a méhüregről, Chlamydia szűrés

45.000 Ft

Vetélés, ismétlődő vetélés miatti szakorvosi kivizsgálás

Szakorvosi vizsgálat – kezelési terv felállítása nőgyógyászati szűrővizsgálat, kolposzkópia, teljes kismedence ultrahang és 3D ultrahang a méhüregről

35.000 Ft

3D ultrahangvizsgálat

A méhüreg feltérképezése

20.000 Ft

Krónikus endometritis kontroll mintavétel

50.000 Ft

Szakorvosi konzultáció, leletmegbeszélés

20.000 Ft