várandósgondozás

Minden terhesség és minden születési történet egyedi, rendkívüli életesemény, melynél különösen fontos az orvos és beteg közötti bizalmi kapcsolat, hiszen a választott szakorvos 9 hónapon keresztül kíséri végig várandósságunkat a várandósság tervezésétől, majd a terhesség megállapításától kezdve egészen a szülés pillanatáig.

A rendszeres terhességi vizsgálatok, valamint a szakszerű, illetve tapasztalt orvosi háttér nagy mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy a babavárás zavartalanul és problémáktól mentesen teljen. A terhesgondozás célja, hogy a várandós nő és a magzat egészségi állapotának biztosítása, valamint utóbbi zavartalan fejlődésének elősegítése. Mindemellett ilyenkor kiemelt szerepet kap a veszélyeztetettség, a kockázatok, és szövődmények időben történő felismerése és kezelése egyaránt.

Az első pozitív terhességi tesztet követően érdemes azonnal orvoshoz fordulnunk, sőt, már a várandósságot megelőzően, a babatervezés fázisában is hasznos lehet a szülész-nőgyógyásszal folytatott konzultáció.

Debreceni magánrendelőnkben exkluzív környezetben, a legmagasabb szakmai színvonalon igyekszünk biztosítani az ellátást pácienseink számára a terhességi vizsgálatok széles tárházával. A rendelőben a legkorszerűbb laboratóriumi technikákat alkalmazó magzati DNS genetikai tesztek (Prena teszt, Panorama teszt, és NIFTY tesz) egyaránt elérhetőek, melyek segítségével az anyai vérben szabadon keringő magzati DNS szerkezete vizsgálható, és így közel 100%-os pontossággal zárhatóak ki egyes magzati genetikai rendellenességek.

Terhesség megállapítás
A várandósság első, izgalmas, már szemmel is érzékelhető pillanata a leendő édesanyák számára a terhesség ultrahang vizsgálattal történő felismerése. A terhességi ultrahang vizsgálat a 6. várandóssági héten javasolt (az utolsó menstruáció első napjától számolva). A vizsgálat rendkívüli fontosságú, mivel ez alkalommal kerül megítélésre, hogy hány embrió látható, az embrió/k megfelelő helyen van-e, ideális-e a fejlettsége a várt terhességi kornak, látható-e már szívműködés. Felmerül-e bármely korábban nem észlelt anyai eltérés (petefészek cysták, méhrendellenességek, stb.)? Amennyiben a terhességi ultrahang vizsgálat szerint mindent rendben talál a nőgyógyász szakorvos, a várandós gondozásba vétele elindulhat és tájékoztatjuk a következő hetek teendőiről. Az ebben a korban észlelt bármely eltérés jelezheti egyéb vizsgálatok, teendők szükségességét, melyeket minden esetben egyénre szabottan tanácsokat tesznek szükségessé.
Terhesgondozás
A terhesgondozás magába foglalja az olyan rendszeres ellenőrző vizsgálatokat, melynek célja, hogy megbizonyosodjunk a várandós nő egészségi állapotáról és a magzat megfelelő fejlődéséről. Ez egyben jó alkalom is arra, hogy szükség esetén kérdéseket tegyen fel kezelőorvosának a babavárást illetően. A terhesség megállapítását követően kezdetét veszi a terhesgondozás, melynek fontos részét képezi a terhességi ultrahang vizsgálat (hasi vagy hüvelyi), a magzati szívhangellenőrzés, a vér és vizeletvizsgálatok, vérnyomás és pulzusmérés, emlők, illetve a kismedence vizsgálata, illetve a várandósság végének közeledtével az NST vizsgálatokat. Mindemellett az nőgyógyász szakorvos olyan szűrővizsgálatokat is elrendel ilyenkor, mint a terheléses cukorvizsgálat, első, második, és harmadik trimeszteri genetikai vizsgálatok, vagy a B csoportú Streptococcus szűrés.
Magzati DNS genetikai tesztek (Prena teszt, Panorama teszt, NIFTY teszt)

A magzati kromoszóma-rendellenességek, különösen a kromoszómák számbeli rendellenességei, gyakori háttere az utódnemzés sikertelenségének, fejlődési rendellenesség, növekedési-, illetve értelmi visszamaradottság kialakulásának.

A magzati DNS genetikai tesztek a terhesség során magzati kockázat nélkül elvégezhető vizsgálatok közül az elérhető legmagasabb szintű vizsgálatok. A magzat DNS-e terhesség során az anyai vérben megjelenik. Ennek tudományos felfedezése segítette hozzá a genetikusokat a jelen kor legbiztosabb módszereinek kifejlesztéséhez, melyek segítségével magzati kockázat nélkül nyerhető információ az esetleges genetikai rendellenességekről, hordozó állapotokról. A magzati DNS genetikai vizsgálat anyai vérvétellel történik a terhesség alatt a 10. héttól a 18. hétig, így közel 100%-os pontossággal zárhatóak ki egyes magzati genetikai rendellenességek. A vizsgálat bármely anyai életkorban igénybevehetőek.

Debreceni magánrendelőnkben a Prena teszt, a Panorama teszt és a Nifty teszt egyaránt elérhető.

Kinek javasolt?

  • A magzati DNS genetikai vizsgálatok elsősorban azoknak a kismamáknak javasolt, akiknek a fejlődő magzata genetikai szempontból az átlagnál magasabb kockázattal jellemezhetőek, és az elérhető legnagyobb pontosságú szűrést szeretnék elvégeztetni invazív szűrővizsgálati beavatkozás nélkül (tehát magzatvíz- vagy lepényboholy-mintavétel nélkül, amely 0,5-1%-os vetélési kockázattal jár).
  • Szintén ajánlott lehet a vizsgálat abban az esetben, ha a kombinált teszt eredménye alapján felmerül a magzati kromoszóma rendellenesség gyanúja.
  • Ajánlható 35 év feletti anyai vagy idősebb apai életkor esetén.
  • Ha korábban a családban, hozzátartozóknál genetikai rendellenességgel született gyermek.
  • Ha korábban többszöri vetélés történt, melynek okát nem sikerült kideríteni.
  • A teszt ezen kívül minden olyan kismamának javasolható, aki ugyan alacsony kockázati csoportba tartozik, de a kombinált teszt 80-85%-os felismerési pontosságánál nagyságrenddel magasabb megbízhatóságú vizsgálatot szeretne, invazív szűrővizsgálat, és így vetélési kockázat nélkül.
B csoportú streptococcus szűrés
A Strep B, vagy más néven B csoportú streptococcus egy olyan baktérium típus, mely általában az emésztőrendszerben, a húgyutakban, és a nemi szervek területén található. Felnőtteknél ritkán okoz tüneteket, vagy egyéb egészségügyi problémát, de újszülötteknél komoly egészségügyi következményekkel is járhat a fertőzés. A nők esetében a baktérium legtöbb esetben a hüvely és a végbél környékén helyezkedik el, így a fertőzött várandós nő a szülés során könnyedén átadhatja azt a babának. A B csoportú streptococcus tüdőgyulladást, agyhártyagyulladást, és más súlyos betegségeket okozhatnak a csecsemőknél. Éppen ezért kiemelt jelentőségű a szűrés, melyre a terhesség 35. és 37. hét között kerül sor, a hüvelyváladékból levett mintából. Amennyiben a teszt kimutatja a fertőzést, a szülés során antibiotikumos kezelés javasolt, megóvva ezzel a babát a fertőzéstől.

Vizsgálatok

E

Terhesség megállapítás

E

Terhesgondozás

E

Magzati DNS genetikai tesztek

E

B csoportú streptococcus szűrés

Kapcsolódó vizsgálatok

Családtervezési tanácsadás és kivizsgálás

Gyermekvállalás előtti – prekoncepcionális kivizsgálás és tanácsadás

IVF ELŐTTI ÉS MEDDŐSÉGI VIZSGÁLATOK

IVF (lombik) előtti kivizsgálás, krónikus endometritis mintavétel, méhtükrözés

Vizsgálati árak

Gyermekvállalás előtti-prekoncepcionális szakorvosi kivizsgálás és tanácsadás

30.000 Ft

Terhesség megállapítása

20.000 Ft

Terhesgondozás

Szívhangellenőrzés/NST, ultrahangvizsgálat, vérnyomásmérés, vizeletvizsgálat, konzultáció.

20.000 Ft

Meddőségi alapkivizsgálás

35.000 Ft

Lombik – IVF előtti kivizsgálás

40.000 Ft

Krónikus endometritis mintavétel

Méhnyálkahártya tünetmentes gyulladásának vizsgálata.

50.000 Ft

B csoportú Streptococcus szűrés tenyésztéssel

28.000 Ft